40 нафар коргарони Эти Бакыр, ки дар қитъаи роҳи оҳан кор мекунанд, Ковидро дастгир карданд-19

Ковидро коргароне, ки дар истгоҳи роҳи оҳан кор мекарданд, миси гӯштӣ гирифтанд
Ковидро коргароне, ки дар истгоҳи роҳи оҳан кор мекарданд, миси гӯштӣ гирифтанд

Cengiz Holding’e ait Mazıdağı’ndaki Eti Bakır’ın demiryolu şantiyesinde çalışan işçilerden 40’ı Kovid-19’a yakalandı.


Mardin’in Mazıdağı ilçesinde bulunan Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası’nın Diyarbakır-Mazıdağı demiryolu inşaatında çalışan işçilerden 40’ı son bir haftada Kovid-19’a yakalandı. Test sonuçları pozitif çıkan işçilerin Mardin, Mazıdağı ve Derik’te bulunan devlet hastanelerinde tedavi altına alındığı belirtildi.

40 işçide virüs tespit edilmesine rağmen şantiyede çalışan diğer yüzlerce işçinin çalışmaya devam ettiği, işçilerin “tedbir” olarak evlerine gitmelerine de izin verilmediği öğrenildi. İşçilerin yine şantiyede yatmaya zorlandığı, evine gitmek isteyenlerin ise işten çıkarılmakla tehdit edildiği belirtildi.

Mezopotamya Ajansına (MA) konuşan işçiler, büyüyen salgın tehdidi karşısında çalışmaya ara verilmesi ve önlem alınması gerektiğini dile getirdi. İşçiler, salgına yakalanma riski olsa da işsizlik tehdidi nedeniyle bu duruma ses çıkaramadıklarını ifade etti.

Aynı şantiyede geçtiğimiz mayıs ayında salgın tehdidine rağmen çalışmaya zorlanan işçiler eylem gerçekleştirmiş, eyleme katıldıkları gerekçesiyle 118 çalışanın işine son verilmişti. (Mardin/MA)Аваллин эзоҳро диҳед

Назарҳо