UTIKAD ду гузориши муҳимро бо матбуот мубодила кард

utikad ду гузориши муҳимро бо матбуот мубодила карданд
utikad ду гузориши муҳимро бо матбуот мубодила карданд

Ассотсиатсияи байналхалқии Истеҳсолкунандагони Хадамоти Нақлиёт ва Логистикӣ UTIKAD рӯзи панҷшанбе, 9 январ бо намояндагони матбуот мулоқот кард. Раиси UTİKAD Эмре Элденер, Ноиби Президентҳо Тургут Эркескин ва Ҷихан Юсуфӣ, Аъзои хазинадор Серкан Эрен, Аъзои Раёсат Айшем Улусой, Бариш Диллиоглу, Берна Акилдыз, Ҷихан Өзкал, Экин Тирман, Нил Тунашар, Генерал Директор Кавит Угур ва Кумитаи Иҷроияи UTİKAD.


Дар ҷараёни нишасти матбуотӣ, рӯзномаи рӯзномаи бахши логистикии Туркия аз ҷониби Эмре Элденер, раиси Шӯрои директорони UTİKAD баҳогузорӣ карда шуд ва ду гузориш оид ба роҳнамоии бахш ба матбуот пешниҳод карда шуд. Ҳисоботи муносибатҳои логистикии UTİKAD, ки онро Алперен Гулер, менеҷери равобити бахши UTİKAD 2019 омода кардааст, инчунин узви факултети баҳршиносии Донишгоҳи Докуз Эйлүл ва UTİKAD. Доктор Тадқиқоти логистикӣ оид ба тамоюлҳо ва интизориҳои 2019-2020, ки дар ҳамкорӣ бо Окан Туна ва дастаи ӯ омода шудааст, аз ҷониби матбуот эътибори калон гирифтааст.

UTİKAD Geleneksel Basın Toplantısı

UTİKAD Başkanı Emre Eldener’in lojistik sektörüne dair değerlendirmelerinin yer aldığı sunumuyla başladı. 2019 yılındaki sektörel gelişmeleri katılımcılarla paylaşan Başkan Emre Eldener, sözlerine geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği’ne ilişkin eleştirilerini paylaşarak başladı. 1 Temmuz 2019 tarihinde yürürlüğe giren TİO Yönetmeliği’ne bağlı olarak TİO Yetki Belgesi bedelinin yeniden değerleme oranıyla 183.800 liraya yükseldiğini belirten Eldener, “TİO Yönetmeliği’nin hazırlanması sürecinde her zaman aynı fikri savunduk. UTİKAD olarak yetki belge sayısında sadeleştirme yapılması ve aynı şekilde sembolik belge ücretleri alınması gerektiğini de söyledik. Ancak son noktada ne yazık ki kamu TİO Yetki belgesi için 150 bin TL gibi bir ücret belirledi. Yeniden değerleme oranıyla belge ücreti 183 bin TL’yi geçti. Yani bir firma ben Taşıma İşleri Organizatörlüğü yapmak istiyorum diyor ise devlete 183 bin 800 TL ödeyip bu belgeyi almalı ki, Taşıma İşleri Organizatörlüğünü yasal olarak yapabilsin. Şu anda bu belgeyi alan yaklaşık 420 civarında firma olduğunu biliyoruz. Ama sektörün geneli bu yüksek yetki belgesi ücretini ödeyemeyecek, nitekim faaliyetlerini durdurmaya başlayan üyelerimiz oldu. Biz bu konuda Bakanlıkla sürekli irtibat halindeyiz ve bu rakam sembolik hale gelene kadar konuyu dile getirmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.Ҷустуҷӯи Railway News

Аваллин эзоҳро диҳед

Назарҳо